
Kansallismuseon vuonna 2023 alkanut laajennus- ja peruskorjausurakka on valmistunut. Urakka oli Kansallismuseon yli satavuotisen historian suurin rakennushanke ja sen tarkoitus oli kehittää museota tulevaisuuden tarpeisiin. Peruskorjaushankkeen pääurakoitsijana toimi NCC Suomi ja lasikaton arkkitehtisuunnittelusta vastasi JKMM Arkkitehdit Oy.
Peruskorjauksen yhteydessä museon päärakennuksen pihatila muutettiin sisätilaksi ja katettiin uudella, noin 250 m2 lasikatolla. Teräselementin toimitus sisälsi katon lasirakenteet teräsrunkoineen.
”Toimivan toteutuksen saavuttamiseksi keskeisessä roolissa oli kehitysvaihe. Se toteutettiin yhteistyössä tilaajan, arkkitehdin, rakennesuunnittelijan ja päätoteuttajan kanssa, ja yhteistyö on ollut saumatonta”, kehuu Teräselementin julkisivuyksikön johtaja Jani Nieminen.
Lasikattorakenne kasattiin kokonaisena Teräselementin tehtaalla Lempäälässä. Rakenteen esivalmistukseen sisältyi teräsrungon hitsaus, pintakäsittely sekä varustelu alumiinirakentein lasitusta varten. Työmaalla rungon valmiit lohkot asennettiin paikoilleen, lasitettiin ja viimeisteltiin huolellisilla kittauksilla. Vastasimme myös uuden valokaton ja vanhan seinärakenteen välisestä liitoksesta.
”Teräselementin kanssa toiminta on ollut alusta asti vaivatonta. Kaikki sovitut asiat on hoidettu laadukkaasti ja aikataulussa. Hankkeeseen valitut henkilöt ovat olleet mielestäni paitsi ammattitaitoisia, myös erittäin yhteistyökykyisiä ja -haluisia, mikä luo tämäntyyppisessä hankkeessa parhaat edellytykset onnistumiselle”, kertoo työmaan vastaava mestari, NCC:n Tuomas Nousiainen.
Historiallisen päärakennuksen, uudisosan sekä pihapuiston muodostama kokonaisuus valmistui syksyllä 2026 ja museo avautuu kävijöille vuonna 2027.
Havainnekuva JKMM Arkkitehdit Oy
NCC Suomi Oy
JKMM Arkkitehdit Oy
Helsinki
2025
Vaativan lasikattorakenteen kehittäminen ja lasirakenteet teräsrunkoineen
Jos etsit sopivaa kumppania
hankkeellesi – Teräselementti on
rakentamisen strateginen valinta.